VIDEO - SPORT

duminică, 27 septembrie 2009

AS Godeni - Inter Coteşti 0-4 (0-3)

Au marcat: Silviu Dorcioman (min. 9), Ad. Răucea (min. 26), Fl. Lică (min. 35), An. Dorcioman (min.50)

AS GODENI: Costea - Mândroi, Muşetescu, Mihai, Ştefănescu, Ghizdaveţ, Dumitraşcu, Tănase, Bărboi, Grigore, Sălceanu. Rezerve: Izbăşoiu - Tureac, Poştoacă, Zăbavă, Popovici, Antomoiu, Toader.
INTER COTEŞTI: Croitoru - Costea, Ionescu, C. Şoiman, Lică, Tiţa, Neaţă, An. Dorcioman, Răucea, Fl. Lică, S. Dorcioman. Rezerve: Hoaghea - Pătru, Negrilescu, Argeşeanu, A. Şoiman, Bogdan, Gh. Dorcioman.
Arbitri: Bogdan Onete - Iulian Bădiţă şi Elvis Tiţa
Observator: Pavel Buzatu

Bogdan BURHAN
Etapa a VII-a a Campionatului judeţean de fotbal - seria Nord, a adus faţă în faţă două echipe din aceeaşi localitate şi care folosesc în comun acelaşi stadion: AS Godeni în calitatea de gazdă, Inter Coteşti, acum, oaspete... La un meci încărcat de orgolii şi un scor just (0-4), trebuie apreciată în primul rând brigada de arbitri care a condus fără greşeală această întâlnire, în condiţiile în care a anulat, pe motiv de ofsaid, două goluri gazdelor, când scorul era 0-1 şi apoi 0-3. În egală măsură este de apreciat şi jocul foarte bun al oaspeţilor care, coroborat cu apărarea visătoarea a gazdelor, a făcut ca la pauză diferenţa să fie de trei goluri, spre bucuria inimoasei galerii care scanda "Forza Inter". Silviu Dorcioman a deschis scorul la prima eroare a defensivei gazdelor (min.9), Adrian Răucea l-a majorat la o pătrundere pe stânga şi un şut plasat (min. 26), iar Florin Lică a făcut 3-0, înscriind pe lângă un portar la fel de visător ca jucătorii din faţa sa (min.35). La poarta cealaltă, în replică, Laurenţiu Croitoru a fost un adevărat înger păzitor, având 2-3 intervenţii la limită, oprind mingea din drumul ei spre plasă!
Nici pauza nu i-a ajutat prea mult pe jucătorii formaţiei din Godeni, pentru că la 5 minute după reluare Andrei Dorcioman punctează şi închide tabela, tranşând definitiv victoria de partea oaspeţilor. Au urmat 40 de minute cu gazdele în căutarea golului de onoare, însă Croitoru s-a dovedit până la sfârşit într-o zi mare şi, cu alte câteva intervenţii sigure, a închis definitiv poarta, contribuind decisiv la victoria finală a formaţiei sale.

Fotbaliştii de la AS Godeni, încrezători înainte de meci...