VIDEO - SPORT

duminică, 20 septembrie 2009

DERBY: Sporting Mihăeşti - AS Lereşti 3-2

Au marcat: 0-1 R. Marin (min.11), 0-2 I. Cicu (min. 23), 1-2 A. Mihai (min. 28), 2-2 Gh. Ana (min. 31), 3-2 B. Drăgănescu (min. 71)
SPORTING (roşu): Iancu - Mihai, Dumitra, Bebulescu, Drăgănescu, Neacşu, Heroiu, Bogdan, Ana, Tănase, Smaranda. Antrenor: Ovidiu Tică; Rezerve: Rasti - I. Gheorghe, Dumitrache, Stoica, Trandafir, Drăghiciu
AS LEREŞTI (alb-albastru): Sitaru - Verde, Boteanu, Cocoş, Bădulescu, Suseanu, I. Gheorghe, Marin, Piţiruţi, Avrigeanu, I.Cicu. Antrenor: Visarică Cataramă; Rezerve: Niţoi, Dragomir, Popescu şi D. Cicu.
Arbitri: Florin Nicolescu (Topoloveni) - Sorin Ghiberdel şi Marian Fluturel (ambii Piteşti)
Observator: Pavel Buzatu (Câmpulung)

Meciul dintre Sporting Mihăeşti şi AS Lereşti a fost considerat capul de afiş al rundei a VI-a în Campionatul Judeţean - seria Nord, drept pentru care echipa site-ului nostru a ales să fie prezentă la acest joc. Chiar dacă nu aici s-au marcat cele mai multe goluri, cele cinci au fost suficiente pentru ca acest joc să-şi onoreze numele de derby. Spectaculoasă a fost şi evoluţia scorului, după mai puţin de 25 de minute oaspeţii având avantaj de două goluri pe tabela de marcaj după reuşitele lui Radu Marin şi Ionuţ Cicu. Bine aşezaţi în teren de noul antrenor, Ovidiu Tică, jucătorii echipei gazdă au reuşit să restabilească egalitatea până la pauză, iar în repriza secundă au dat lovitura. Au marcat, rând pe rând, Mihai Anghel, Gheorghe Ana şi Bogdan Drăgănescu, acesta din urmă în minutul 71 direct din lovitură liberă de la peste 35m. "Eram bine poziţionat, numai că am alunecat şi n-am mai putut să mă înalţ pentru a respinge balonul. N-am mai putut reacţiona, însă şi Drăgănescu a şutat foarte bine" ne-a declarat portarul oaspeţilor, Gică Sitaru. Cu 7 minute înainte de a primi golul de 2-3, oaspeţii au reuşit ei să înscrie, însă golul le-a fost anulat pe motiv de ofsaid.
Fluierul final a consfinţit victoria la limită a echipei gazdă, în faţa uneia dintre formaţiile puternice ale seriei, iar cele 3 puncte acumulate o poziţionează pe locul 4 în clasamnet cu 12 puncte, în timp ce AS Lereşti este pe 8, cu 9 puncte şi un joc mai puţin disputat.